zoja jamniki jamnik

Wyślij kartkę!
piątek, 29 marca '24
 
CYTAT DNIA: Z miłością jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości. - Marcel Achard
    
no flash
GMINA PARTNERSKA DOMINOWO

GMINA PARTNERSKA DOMINOWO

 

 

 

Dominowo jest gminą partnerska Rabki-Zdrój, z którą kontakt został nawiązany w marcu 2005 r.  Obydwie gminy łączy jedna postać – postać Świętego Mikołaja. Dla Dominowa jest to patron uwieczniony w herbie miasta, natomiast w Rabce-Zdrój, stoi jedyny w Polsce pomnik tego Świętego.


10 maja 2005 roku na zaproszenie Wójta Jana Lubasa do Dominowa przyjechał Burmistrz Rabki Antoni Rapacz, w celu omówienia współpracy, w tym między innymi wakacyjnej wymiany młodzieży pomiędzy gminami

Rewizyta władz Dominowa w Rabce odbyła się w lipiec 2005 roku. W  dniu 29 lipca Burmistrz Rabki i Wójt Dominowa podpisali Umowę o Współpracy pomiędzy gminami.

 

 

 

 

Umowa ma na celu umocnienie partnerskich kontaktów pomiędzy gminami, wymianę doświadczeń oraz podejmowanie wspólnych działań zmierzających do rozwoju regionów, propagowania kultury, sportu, turystyki i rekreacji oraz ochrony środowiska. Strony umowy będą wymieniać doświadczenia oraz współpracować w następujących dziedzinach: samorządowej, kulturalnej, oświatowo-wychowawczej, biznesowo-gospodarczej, turystycznej i leczniczo-wypoczynkowej. Obie gminy będą także nawzajem przekazywać sobie informacje o interesujących przedsięwzięciach realizowanych w gminach oraz będą się wzajemnie wspierać we wszystkich przedsięwzięciach.

W grudniu 2005 roku w Dominowie z okazji Mikołajek gościł nasz dziecięcy zespół folklorystyczny “Majeranki” pod opieką pani Doroty Majerczyk. Dzieci zaprezentowały pieśni i tańce góralskie.

 

 

 

Dwa dni później (6 grudnia) sześcioosobowa delegacja z Dominowa zawitała w Rabce. Władze Gmin wymieniły symboliczne podarunki - Wójt Jan Lubas wręczył Burmistrzowi Miasta Antoniemu Rapaczowi herb Dominowa w żniwnej oprawie, a wójtowi przekazana została miniaturka Pomnika Świętego Mikołaja.

 

 

 

W ramach “Białej Szkoły” pierwszoklasiści z Dominowa spędzili w Rabce obfitujący we wrażenia tydzień (12 – 18 lutego 2006r). Dzieci wzięły udział w kuligu, piekły kiełbaski na ognisku, odwiedziły Skansen Taboru Kolejowego i Teatr Lalek “Rabcio”.

Dnia 9 czerwca 2006 r. po raz kolejny gościliśmy mieszkańców zaprzyjaźnionej gminy – tym razem przyjechały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dominowie, wypoczywające na „Zielonej Szkole” na Podhalu. Dzieci zobaczyły pomnik Świętego Mikołaja i korzystały z przygotowanych atrakcji w Rodzinnym Parku Rozrywki “Rabkoland”.

 

 

 

Na pamiątkę pobytu w Rabce dzieci otrzymały drobne upominki.

 

DOMINOWO

 

 

 

Gmina Dominowo leży w województwie wielkopolskim, w odległości 9 km na wschód od Środy Wielkopolskiej, niedaleko od Poznania, Wrześni i Gniezna.

Gmina Dominowo ma swoją bogatą historią, tu przed wiekami rodziła się nasza państwowość. Dziedzictwo kultury splata się na każdym kroku  z nowoczesnością

Siedzibą władz gminy jest Dominowo, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1402 roku. Nazwa wsi pochodzi od imienia Domin lub skrótu imienia Domosław, a pierwszym właścicielem Dominowa było rycerstwo z rodu Dryjów.

 

Herb Gminy Dominowo tworzy postać patrona gminy Św. Mikołaja na zielonym tle symbolizującym rolniczy charakter gminy. W postać patrona wkomponowana jest biała kostka gry domino, wymownie oddająca nazwę gminy, na której znajduje się dziesięć czarnych oczek przypominających o dziesięciu wiekach osadnictwa na terenie  gminy

Flaga gminy natomiast przedstawia biały kamień domino z dziesięcioma czarnymi oczkami, do którego przylegają dwa poziome pasy żółty i zielony.(kolory z herbu).

Uroczyste nadanie herbu i flagi Gminy Dominowo nastąpiło w dniu 5 czerwca 1998 r., wtedy to też Św. Mikołaj został Patronem Gminy.

 

Gmina zajmuje obszar  7932 ha, w jej skład wchodzi 25 miejscowości,  z czego 19 to wioski sołeckie.

Największą miejscowością położoną  na wschodnim krańcu gminy jest Murzynowo, którego historia sięga XII wieku, na uwagę zasługuje tutaj drewniany kościółek z połowy XVIII wieku i Pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Innym większym ośrodkiem znajdującym się w północnej części gminy jest Giecz, była rezydencja pierwszych władców piastowskich. Obecnie na terenie tego wczesnośredniowiecznego grodu utworzono Rezerwat Archeologiczny - nazywany „Turystyczną Perłą Polski”.

W gminie Dominowo nie brakuje interesujących obiektów o znacznej wartości historycznej i architektonicznej. Warto odwiedzić:

·          Mauzoleum w Dzierznicy - pseudoklasyczna kaplica-mauzoleum

·          Muzeum Archeologiczne w Grodziszczku

·          Dominowo - kościół poewangelicki p.w. św. Andrzeja Boboli z początku XIX w., budynek dawnej karczmy i starej szkoły z XIX w

·          Chrapowo - pałac z lat 1864-68 wraz z parkiem krajobrazowym

·          Borzejewo - park krajobrazowy sprzed 1880 roku

·          Giecz- rezydencją pierwszych władców piastowskich

·          Grodziszczko – drewniany kościół XIII w.

·          Murzynowo - drewniany kościół konstrukcji zrębowej z 1739 r., z dobudowaną później (1900 -1903) murowaną nawą

·          Bagrowo - kościół drewniany, konstrukcji zrębowej, p.w. św. Katarzyny Panny i Męczenniczki, wzniesiony w 1751 r.,  pałac z początku XX w., budynki gospodarcze z XIX w. i park krajobrazowy

·          Dzierznica - dwór z lat 1884-86, kaplica p.w. Andrzeja Boboli z ok. 1920 r., brama murowana z XIX w. i park krajobrazowy.

·          Kopaszyce - dwór z początku XX w. i park krajobrazowy.

·          Górzno (Wzgórze Ludgardy)- wzniesienie wys. 125 m ze śladami starej budowli, w której przed l wojną światową znaleziono na wzgórzu skarb ozdób i srebrnych monet, tzw. siekańców.

 

Wśród największych imprez w Gminie należy wymienić: Dni Kasztelani Gieleckiej, Święto Pyry, Dożynki Gminne, Mikołajki, Festyny na powitanie i pożegnanie lata, Przeglądy Zespołów i Chórów oraz Festiwal Piosenki. Dużą popularnością cieszą się także liczne turnieje i memoriały  organizowane w hali sportowej przy SP w Dominowie.

 

 

 Dominowo okiem obiektywu - kliknij tutaj







DZIAŁY

POLECAMY

REPERTUARY!!!

IMPREZY !!!

 


KULTURALNE IMPREZY MIESIĄCA


KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH

NPWSCPS
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

<< Marzec >> << 2024 >>


Turysta w wakacje zachodzi w deszczu do bacówki, baca gościnnie częstuje go gorącą strawą, turysta zajadając spostrzega, że do talerza leci mu z góry woda...
- Baco dach ci przecieka!
- Wim...
- To dlaczego nie naprawisz?!
- Ni mogę, przecież dysc pada.
- To dlaczego nie naprawisz, kiedy nie pada?!!
- A bo wtedy nie cieknie...

ANKIETA



 
Rabczańskie instytucje
Zakł. Wodoc. i Kanal.
Fundacja RRR
Biblioteka Publiczna
Przedszkole nr 1
Gimnazjum nr 1
OSP Chabówka
MOS Rabka
GOPR
Instytut GiChP
Uzdrowisko Rabka
GORD
PTTK O/Rabka
Liceum nr 1 Romer
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 2
Zespół Szkół w Rabce-Zdroju
Urzędy
Starostwo Powiatowe
Urząd Marszałkowski
Strony Miejskie
Portal mieszkańca
Miasto dzieci
Rabka ZIMĄ
Rabka LATEM
Plan Miasta
BAZA TURYSTY
Media
Tygodnik Podhalański
Dziennik Polski
Gazeta Krakowska
Super Express
Watra
Ciekawe Strony
Motosport
Extreme
Extreme-bike
Podwojne Uderzenie
Fitness
TRUENO
Giewont
Muzeum Orkana
Teatr Rabcio
Rabkoland
Skansen Taboru
U Żura
ASW TENGU
Dawno temu w Rabce
Serwis alergologiczny
Panoramy Rabki
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej
Rabczańska Liga Halowa Piłki Nożnej
 


ustaw jako startową | kontakt z Urzędem Miasta | Strony WWW, PHP - 4core.pl
jesteś 4599250 gościem na stronie rabka.pl | obecnie on line: 25
© Urząd Miasta Rabka-Zdrój - wszelkie prawa zastrzeżone