zoja jamniki jamnik

Wyślij kartkę!
wtorek, 7 maja '24
 
CYTAT DNIA: Jeśli w maju śnieg się zdarzy, to lato dobrze wyparzy. - Przysłowie
    
no flash
Miejska Biblioteka Publiczna

 

Miejska Biblioteka Publiczna

Ul. Orkana 47 34-700 Rabka-Zdrój

Tel. (018) 2677449 email: biblioteka@rabka-zdroj.pl

Oficjalna strona: www.biblioteka.rabka.pl

 

Nasza biblioteka działa od prawie stu lat. Założona w 1911 roku przez miejscowego nauczyciela  Mieczysława Łyska, Biblioteka Towarzystwa Szkoły Ludowej (bo tak wtedy brzmiała jej nazwa) mieściła się w nieistniejącej już dziś willi „Wisła” przy dworcu kolejowym. Już od początku swego istnienia licznie przyciągała czytelników. Niestety prężny rozwój biblioteki zdławił wybuch I Wojny Światowej, ograniczając jej działalność do obsługi żołnierzy w szpitalu. Lata międzywojenne okazały się być okresem częściowego odrodzenia dla działalności placówki, jednakże wraz z wrześniem 39 roku  nastał, zdawałoby się, koniec dla instytucji – w czasie wojny władze niemieckie opieczętowały księgozbiór. Mimo to dzięki odważnej postawie pani Zofii Sutorowskiej, która w tajemnicy umożliwiała ludziom korzystanie z części księgozbioru, biblioteka tak tajna jak i zakazana przetrwała lata wojny.

Po wojnie rozwój biblioteki powoli nabierał rozpędu. Księgozbiór rósł, liczba czytelników zwiększała się, zwiększały się również ich wymagania, zmieniały się upodobania i potrzeby. Dorównując kroku zmiennym gustom swoich podopiecznych biblioteka przekształciła się w placówkę o szerokim zakresie usług kulturalno – oświatowych, pełniącą istotną rolę w życiu kulturalnym Rabki. Aktualnie Miejska Biblioteka Publiczna ma swoją siedzibę w zabytkowej willi „Warszawa” przy ulicy Orkana.

 

 

 

Obecnie biblioteka wciąż powiększa swoje zasoby, gromadząc przy tym coraz szersze grono czytelników. Od czasów powojennych, kiedy to zbiór biblioteczny zawierał około 2000 książek, liczba pozycji zwiększyła się do dnia dzisiejszego do około 30000 woluminów. Z każdym rokiem przybywa ponad 2000 czytelników, ci z kolei pożyczają średnio 43000 książek rocznie. Z księgozbioru mogą korzystać nie tylko osoby na stałe mieszkające w Rabce, ale również turyści i kuracjusze krótko tutaj wizytujący. Placówka jest podzielona na dwa działy: Oddział dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci, z których każdy posiada własną czytelnię, gdzie podczas pracy można napić się kawy lub herbaty. Poza typowymi pozycjami biblioteka udostępnia różnorakie encyklopedie, leksykony, słowniki obcojęzyczne, pozycje prawnicze, przewodniki turystyczne, albumy i wydawnictwa o Rabce,  oraz dzienniki i czasopisma (około 10 tytułów). Oferta jest skierowana również do osób niewidomych i słabo widzących – już wiele lat temu powstał „Punkt książki mówionej” udostępniający na kasetach magnetofonowych wybrane pozycje literatury do słuchania. Poza prowadzeniem i udostępnianiem księgozbioru biblioteka oferuje szeroki wachlarz usług biurowych: mamy tu internet, fax, ksero, drukarkę, skaner i nagrywarkę.

Lokal zajmowany przez bibliotekę jest niewielki, mimo to jest ona bodaj najnowocześniejszą biblioteką w powiecie – jako jedyna w okolicy posiada własna stronę internetową – www.biblioteka.rabka.pl  Ale to nie wszystko: niebawem na stronie tej dostępny będzie katalog umożliwiający przeglądanie księgozbioru i rezerwację książek przez internet. W tej chwili wdrażany jest komputerowy system wypożyczeń i wkrótce tradycyjna metoda obsługi czytelnika, niekiedy czasochłonna, zostanie zastąpiona sprawną i szybką pracą z komputerem, doganiając pod tym względem wielkie polskie biblioteki.

 

 

 

 Rabczańska biblioteka prowadzi także działalność kulturalną, zarówno samodzielnie organizując imprezy, jak również współpracując z innymi ośrodkami kulturalnymi. Do stałych punktów kalendarza należą konkursy: „Serduszkowy wiersz” (odbywający się w lutym z okazji dnia Świętego Walentego) i grudniowy -  „List do Świętego Mikołaja”. Stałą pozycją jest także tygodniowy program „Biblioteka otwarta dla Ciebie”, mający na celu zapoznanie gości z pracą, organizacją i działalnością placówki. Wydarzenie to jest połączone z akcją „Cała Polska czyta dzieciom” – najmłodszym czytają pracownicy Urzędu Miasta, Straży Miejskiej, Policji czy  Straży Pożarnej. Dla starszych odbiorców przygotowywane są wieczory poezji i spotkania autorskie, podczas których goszczą u nas znane postaci polskiej sceny i telewizji takie jak Anna Dymna czy Jarosław Kret.

 

 

 

Fot: JanCiepliński







DZIAŁY

POLECAMY

REPERTUARY!!!

IMPREZY !!!

 


KULTURALNE IMPREZY MIESIĄCA


KALENDARZ IMPREZ KULTURALNYCH

NPWSCPS
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

<< Maj >> << 2024 >>


Turysta w wakacje zachodzi w deszczu do bacówki, baca gościnnie częstuje go gorącą strawą, turysta zajadając spostrzega, że do talerza leci mu z góry woda...
- Baco dach ci przecieka!
- Wim...
- To dlaczego nie naprawisz?!
- Ni mogę, przecież dysc pada.
- To dlaczego nie naprawisz, kiedy nie pada?!!
- A bo wtedy nie cieknie...

ANKIETA



 
Rabczańskie instytucje
Zakł. Wodoc. i Kanal.
Fundacja RRR
Biblioteka Publiczna
Przedszkole nr 1
Gimnazjum nr 1
OSP Chabówka
MOS Rabka
GOPR
Instytut GiChP
Uzdrowisko Rabka
GORD
PTTK O/Rabka
Liceum nr 1 Romer
Szkoła Podstawowa nr 3
Szkoła Podstawowa nr 2
Zespół Szkół w Rabce-Zdroju
Urzędy
Starostwo Powiatowe
Urząd Marszałkowski
Strony Miejskie
Portal mieszkańca
Miasto dzieci
Rabka ZIMĄ
Rabka LATEM
Plan Miasta
BAZA TURYSTY
Media
Tygodnik Podhalański
Dziennik Polski
Gazeta Krakowska
Super Express
Watra
Ciekawe Strony
Motosport
Extreme
Extreme-bike
Podwojne Uderzenie
Fitness
TRUENO
Giewont
Muzeum Orkana
Teatr Rabcio
Rabkoland
Skansen Taboru
U Żura
ASW TENGU
Dawno temu w Rabce
Serwis alergologiczny
Panoramy Rabki
Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej
Rabczańska Liga Halowa Piłki Nożnej
 


ustaw jako startową | kontakt z Urzędem Miasta | Strony WWW, PHP - 4core.pl
jesteś 4661201 gościem na stronie rabka.pl | obecnie on line: 21
© Urząd Miasta Rabka-Zdrój - wszelkie prawa zastrzeżone